Згідно з православними віруваннями, душі людей, що померли певний час знаходяться на землі поряд із рідними людьми. І лише після цього вирішується їх доля. Саме тому поминки є дуже важливою традицією у багатьох релігіях, адже вони допомагають душам відправитися у рай.
Вважають, що душа відправляється на Божий Суд на 9 день після смерті. Тоді ж і проводяться поминки, поминальні обіди, на яких близькі померлого мають згадувати про нього лише хороше та молитися за його душу.
Божий Суд над душею триває з 9 до 40 дня, тому протягом цих днів усі небайдужі мають підтримувати душу померлого. А на 40 день душа дізнається свою подальшу долю — отримає вона місце у пеклі чи в раю. Отож, розповідаємо, як правильно проводити поминки на 40 днів після смерті, аби допомогти душі померлого.
Як правильно проводити поминки 40 днів після смерті?
Заведено відзначати 40 днів після смерті більш пишно, ніж 1 та 9 дні. Це пов’язано з тим, що у цей день душа отримує своє місце у Вічності. Також в цей день усім близьким потрібно прийняти смерть людини, аби та могла спокійно відправитись в інший світ.
У різних культурах та релігіях є свої традиції та обряди, пов’язані з проведенням поминок у 40 днів після смерті. Проте, є загальні рекомендації та поради, які можуть допомогти провести цей обряд правильно та відповідним чином:
- Поминання має проводитися з повагою до померлого та його пам’яті.
- Необхідно вибрати потрібне місце для проведення поминок — це може бути будинок, трапезна в церкві, поминальне кафе чи їдальня, які мають особливе значення для померлого та його близьких.
- Потрібно завчасно повідомити усіх близьких про проведення поминок.
- Радимо заздалегідь обрати фото померлої людини та обгорнути її чорною стрічкою. Фото має стояти на поминальному обіді посеред стола, а поряд потрібно поставити склянку з рідиною та скибкою хліба. Також біля фото потрібно запалити свічку.
- Подумайте про меню для столу та займіться закупівлею продуктів.
Коли роблять обід та що готують на 40 днів
Часто рідні померлого стикаються із запитанням про те, як рахувати 40 днів з дня смерті правильно. Щоб порахувати, потрібно зауважити добу, в яку людина померла — вона і буде вважатися першим днем смерті. І вже від неї будуть рахуватися подальші дні. Навіть у випадку, коли людина померла, наприклад, 21 квітня о 23:59, цей день все одно буде вважатись першим днем її смерті.
Що готувати на 40 днів
Меню на поминках 9-го та 40-го дня мало чим відрізняються. Проте, якщо на 9 день після смерті поминальний обід має бути максимально стриманим та скромним, то на 40 день цей обід може бути трішки пишніший, але все ще без надмірностей.
Завжди мають бути на столі такі страви як:
- Закуски. Зазвичай на поминки, як закуску готують м’ясні та сирні тарілки, бутерброди, свіжі овочі.
- Салати. Тут радимо відштовхуватись від сезону та готувати з відповідних інгредієнтів. Наприклад літом будуть доречні легкі салати зі свіжих сезонних овочів, заправлені олією. Взимку підійдуть салати з варених овочів, що заправлені майонезом чи іншим соусом.
- Гарячі страви. Найпопулярнішими гарячими стравами на поминках є: смажена риба, курка, картопляне пюре, голубці, а також тушковані овочі. Крім цього, часто подаються перші страви, наприклад, борщ.
- Кутя (коливо). На 40 днів після смерті заведено готувати солодку кутю. В неї можна додати будь-які інгредієнти. Часто в кутю додають мак, родзинки, ягоди чи цукати. За традицією кожен присутній має спробувати кутю. Також на столі мають бути печиво та цукерки.
- Напої. Оскільки спиртні напої на поминках 9-го та 40-го днів вживати не можна, то найпоширенішим варіантом є компоти.
Обов’язково на столі має бути присутньою хоча б одна улюблена страва померлого. Також існує повір’я, що кількість страв на столі у цей день має бути парною.
40 днів після смерті, що потрібно робити
У кожній релігії існують певні традиції та повір’я, яких потрібно дотримуватись при поминанні близькою людини. Ми розповімо про головні традиції православ’я.
Обов’язковим в цей день за православною традицією є відвідування церкви та могили, де похована померла людина. Часто люди задаються питанням про те, що нести на цвинтар на 40 днів. Зазвичай у цей день на цвинтар беруть квіти, свічки та солодощі. Солодке заведено залишати на могилі, аби той, хто буде ним пригощатись помолився за душу померлого
Також з дня смерті до 40 дня рідні померлого повинні носити скромний одяг темних кольорів. До звичайного одягу можна повернутися після проведення поминального обіду.
Крім цього популярними традиціями є:
- Зайняти місце за столом для померлого та подати йому страви. Дехто ставить порожню тарілку та перехрещує на ній столові прилади. Часто стілець покійного прикрашають траурною стрічкою;
- Протягом 40 днів має бути увімкнений нічник або горіти свічка;
- Ставити у спальні фотографії померлого з чорною стрічкою та чаркою горілки зі скибкою хліба поряд;
- Відносити крихти після обіду на могилу. Також одразу після поминок не заведено мити посуд. Краще накрити його та зробити це на наступний день. Залишки їжі часто роздають нужденним;
- Гості можуть приносити на поминки свої страви;
- Закривати дзеркала та інші предмети, що можуть відображати.
40 днів після смерті, що не можна робити
Окрім традицій, яких потрібно дотримуватись, щоб допомогти душі знайти спокій в раю, існують і певні заборони. Кажуть, що їх порушення (за повір’ями) може накликати біду або ж потривожити душу померлого. Отже, до таких заборон відносяться:
- Після поминок не можна плакати, щоб не відволікати душу померлого від переходу в інший світ;
- Не використовувати виделки та ножі за столом;
- Не їсти насіння та горіхи в шкарлупі. За прикметами таким чином можна наплювати на душу померлого;
- Не можна співати, слухати музику та вживати алкоголь;
- Не потрібно говорити про те, як вам не вистачає покійного, адже в цей день потрібно прийняти його смерть, щоб його душа спокійно могла перейти до небес.
Багато хто дотримується цих правил і досі, проте це досить давні повір’я, і кожен має право обирати самостійно вірити у них чи ні.
Молитва після 40 днів
Протягом 40 днів після смерті людини та власне на 40 день потрібно ходити до церкви та молитися за душу покійного. На 40 день в церкві замовляють панахиду та сорокоуст. Панахида правиться за спеціальним столом — передоднем, де потрібно лишити дари для храму та для вшанування померлих.
Поминати людину можна і вдома, читаючи поминальні молитви. Такі молитви допомагають душі знайти спокій та відправитись до раю. В православ’ї вважається, що, якщо люди моляться за душу покійного, то таким чином вони дають Господу знати, що покійний був хорошою людиною, а також очищають душі від гріхів.
Приклади молитов, які можна читати за душу покійного:
- до Бога за померлого до 40 днів;
- до Богородиці;
- про покійних воїнів;
- про прощення гріхів покійного.